13 Adımda Yatırım Sunumu Hazırlama Rehberi

Bazen potansiyel bir yatırımcıya ulaşabileceğiniz tek şeyin yatırım sunumunuz olduğunu düşünebilirsiniz veya insanlara yüz yüze yaptığınız işi kısa ve net bir şekilde anlatamadığınızı düşündüğünüzde yatırım sunumunuzun kalitesini mutlaka güçlendirmelisiniz. Acaba neden yatırım sunumları bu kadar önemliyken, bu konu özelinde YouTube'da birçok yol gösterici olmasına ve çok sayıda mentorluk ve eğitim yapılmasına rağmen neden hala yatırım sunumlarında başarısız olduğumuzu düşünüyoruz? O zaman gelin 13 basit adımda nasıl doğru temellendirilmiş bir yatırım sunumu hazırlayacağınızı gösterelim.

Öykü

Sunumunuz; hikayenizi, onu nasıl gördüğünüzü ve insanların bunu bilmesini istediğinizi anlatmak için bir şanstır. Sunumunuz sadece bir PowerPoint sunumu değil, aynı zamanda “öykünüzün” bir sayfasıdır. Çok daha unutulmaz hale getirmelisiniz. 

 • Kullanıcılarınız ve sizin için özel olan nedir? 
 • Şimdiye kadarki gelişiminiz ve bu andan sonrası asıl heyecan verici kısım nedir?
 • Neden seni seçmeliler? 

Hikayenizi yazarken yukarıdaki sorulardan yararlanarak bir senaryo oluşturmanızı öneririz. Başlamadan önce sektörünüzdeki en iyi uygulamaları kontrol edin. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Sizin gibi aynı girişimlerin fark yaratmayı nasıl başardığını kontrol edin.

Slide 1: Kapak

Sadece hayal gücünüzü kullanın ve görselleri, renkleri akıllıca kullanın :)

Slide 2: Misyon (Değer Teklifi)

Ürününüzü tanımlamak için sadece 1 cümle oluşturun. Ve lütfen başlamadan önce rakiplerinizi kontrol edin; misyon beyanları nedir, hangi anahtar kelimeleri kullanıyorlar, kendilerini nasıl konumlandırmışlar. Bu araştırmalarınız sonucunda kendi misyonunuz hakkında kesinlikle daha net fikirlere sahip olacaksınız. Bir misyon beyanı tasarlama konusunda bazı kalıplar vardır. Örneğin: (şirketin adı), (gizli sos) ile (belirlenmiş hedef kitlenin) (bir sorununu çözmeye) yardımcı olmak için (tanımlanmış teklif) geliştirmektedir.

Slide 3: Sorun

Genellikle bu kısımda sorunlardan bahsederiz; ancak bazı mentorlar sunumlarınızda olumsuz kelimelerden kaçınmanızı önerir. Mesela “meydan okuma” kulağa daha zorlayıcı geliyor, değil mi? “Sorun” demek yerine hangi konulara meydan okuduğunuzu sıralayabilirsiniz. Aşağıdaki soruların yanıtlandığından emin olun:

 • Dünyada bu soruna karşı nasıl bir ihtiyaç var? 
 • Bu sorunun çözülmesi için kaç kişinin ihtiyacı var?

Slide 4: Çözüm

 • Ne öneriyorsunuz? 
 • Ürün/hizmet nasıl çalışıyor? 
 • İnsanlara daha hızlı, daha mutlu, daha güvenli, daha uygun maliyetli veya verimli olmaları için hangi fırsatları sağlıyorsunuz? 

Bu sorulara yanıt verirken değer teklifinizi unutmayın çünkü sizi diğerlerinden farklı kılan şey değer teklifiniz.

Slide 5: Özellikler

Çözümünüz hakkında daha fazla ayrıntı verebileceğiniz slide burasıdır. Ürününüzü ayrıntılı olarak açıklamak için ekran görüntüleri veya gösterge tablosu verebilirsiniz. Ayrıca bir önceki slide’ı desteklemek için etkinliklerden örnekler verebilirsiniz. 3 özellikten fazlasına sahip olsanız da ürünün en fazla 3 kritik özelliğinizi tanıtın. Rakiplerinizin hiçbirinde olmayan, yaşamı değiştiren çözümlere odaklanın.

Side 6: Pazar

Faaliyet gösterdiğiniz pazarla ilgili 3 ana rakam verebilirsiniz. Aşağıdaki soruları yanıtladığınızdan emin olun:

 • Büyük resim nasıl görünüyor? 
 • Pay almayı düşündüğünüz büyüklük ve potansiyel nedir? 

Ve yatırımcı için, SİZİN pazarınız hakkında ne kadar bilginiz olduğunu göstermek son derece önemlidir.Slide 7: Rakipler


Piyasada başka kimler var ve sizin farkınız nedir? En iyi yol, 4 ana avantaja odaklanan bir grafik vermektir. Ve lütfen rakiplerle çok fazla zaman kaybetmeyin; 4 ana özelliğe sahipsin olduğunuzu ve onları tanıdığınızı göstermek yeterli. Kendi ürününüze ve avantajlarınıza vurgu yapın, onların daha ucuz olmalarına, bazı konularda daha iyi olmalarına veya daha fazla kullanıcıya sahip olmalarına odaklanmayın.

Slide 8: İş Modeli

Tam olarak net olması gereken bir slide. Aşağıdaki soruları değerlendirmeyi unutmayın:

 • Nasıl ödeme alıyorsunuz? 
 • Fiyatı nedir? 
 • B2B mi yoksa B2C mi? 
 • Standart/Premium paketleriniz var mı? 
 • Büyüme fırsatı nedir ve mevcut kapsamınızın ötesine nasıl ölçeklenebilirsiniz?

Slide 9: Ürün Gelişimi

Şimdi hikayenizi görselleştirme zamanı. 

 • Ürün başladığında hangi noktadaydı? 
 • Apple Store/Play Store sürümü nedir? 
 • İlk 100.000 kullanıcıya hangi zamanda ulaşıldı? 

Tarihler ve ana zaman aralıkları belirtilmeli ama aşırı yüklemeyin! Unutmayın, bu bir başarı öyküsü anlatımı. Ek olarak, bu slide’ı müşteri referansları veya vakalarla destekleyebilirsiniz.

Slide 10: Metrikler

Zor verileri seviyoruz! Şimdiye kadarki başarınızı paylaşmak için metriklerinizi gösterin. Tekrar ve tekrar izleyicinin hatırlaması için en fazla 3-4 sayıyı tekrar edin. Sahip olduğunuz kullanıcı sayısı, müşteri kaybı, işlem hattı, dönüşüm oranları ve benzeri gibi. 

Slide 11: Takım

Unutmamak lazım ki her şey takımla ilgili! Burayı daha kişisel hale getirin. Olabildiğince temiz gözükmesi için sadece fotoğrafları, adları ve alanları göstermenizi tavsiye etsek de; geçmişinizi, daha önce çalıştığınız markaları mutlaka anlatmalısınız. Ve elbette, bir ekip olarak dünyayı nasıl değiştireceğinizi. Alternatif olarak, bunun yerine neden mutlu bir takım fotoğrafı kullanmayasınız?

Slide 12: Yatırım

Bu slide beklentilerinizi anlatmak içindir. Bu arada, yatırım sadece bir para değildir. Bir ağa, satış kanallarına veya başka bir şeye ihtiyacınız olup olmadığını mutlaka belirtin. Şimdiye kadar ne kadar para topladığınızı paylaşmanın tam zamanı. 

 • Şimdi ne kadar arıyorsunuz? 
 • Yatırımınızı sonraki hangi büyük adımlar için kullanacaksınız?


Slide 13: Teşekkürler :)

Lütfen kişilerin sizi hatırlaması için size ulaşabilecekleri sosyal medya ve kontak numaranızı verin, sizinle kolayca iletişime geçebilsinler. iOS veya Android uygulamanız varsa yeniden belirtmekte fayda var.