Avrupa’nın En İyi 10 Startup’ı

Startup'lar son on yıldır iş dünyasının yükselen yıldızları haline gelmiş durumda. Dünyada girişimci ülkelerin nasıl olduğuna dair bir sıralama vardır. Düzene, hükümetin dünyayla nasıl bağlantılı olduğuna, nüfusun demografisine, sermayeye erişime, vasıflı işgücüne, ülkenin altyapısına, hukuka ve teknolojik uzmanlığa göre ne kadar gelişmiş olduğuna göre belirlenir. Bu sıralamaya göre girişimci ülkeler sıralamasında ilk 5'te Japonya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Güney Kore yer alıyor. Görüldüğü gibi Avrupa, Pasifik Kıyıları ve Kuzey Amerika tüm ekonomilerin kaynakları ile tüm bölgelere hakimdir.

Avrupa'daki startuplara bir göz atalım. Avrupa'nın en iyi 10 startup'ı hangileri?

İlk olarak, dünya çapındaki startup bölgelerini ele alalım; Afrika ve Orta Doğu, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Karayipler, Avrupa ve Asya Pasifik. Günümüzün girişimlerinin odak noktası Avrupa olacak. Amerika Birleşik Devletleri ve Asya'nın dünya çapındaki ünlü ününden sonra Avrupa, yeni başlayanlar için en hızlı büyüyen ve dinamik bir bölgedir. Avrupa’yı henüz Silikon Vadisi ile karşılaştırmak mümkün olmayabilir ancak Avrupa şehirleri küresel girişim ekosisteminde parlama yolundalar. Avrupa'da pırıl pırıl şehirler olsa da yükselen birçok yeni yıldız da mevcuttur. Başlangıçta her şey Londra, Berlin ve Paris'te başladı ancak mevcut değişim ve kaymalarla birlikte Avrupa'da ekosistem büyüyor ve haritadaki şehirlerin izini sürmek zorlaşıyor. İlk 3 etkin noktanın yanı sıra Wroclaw, Helsinki ve Minsk gibi yeni yerler başlıca yükselen ​​şehirler haline geliyor.

Avrupa'da 44 ülke vardır ve ilk 10 startup'ı listelemek yerine bu yazıda Avrupa'daki ilk 5 ülke ve onların ilk 2 startupı paylaşılacak.

Ekosistemin Londra, Berlin ve Paris çevresinde başladığından bahsetmiştik, bu nedenle İngiltere, Almanya ve Fransa'nın Avrupa'nın ilk 3 ülkesi olması tabii ki sürpriz olmayacaktır.


İlk etapta Almanya var;

DELIVERY HERO, BERLIN

Delivery Hero SE, Berlin, Almanya merkezli bir Avrupa çok uluslu çevrimiçi yemek dağıtım hizmetidir. Şirket Avrupa, Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu'da uluslararası olarak 40'tan fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve 500.000'den fazla restoranla ortaktır.

GETYOURGUIDE, BERLIN

GetYourGuide, Berlin merkezli bir çevrimiçi seyahat acentesi ve tur rehberleri ve geziler için çevrimiçi pazar yeridir. IOS ve Android için web sitesi ve mobil uygulama aracılığıyla dünya çapında erişilebilir bir start-up’tır.


İkincisi Fransa;

BLABLACAR, PARIS

BlaBlaCar, araba paylaşımı için bir Fransız çevrimiçi pazar yeridir. Web sitesi ve mobil uygulamaları, şehirler arasında birlikte seyahat etmek isteyen sürücüleri ve yolcuları birbirine bağlar ve yolculuğun maliyetini paylaşır.

SHADOW, PARIS

Shadow, sahip olduğunuz cihazlarda Windows tabanlı uygulamaları çalıştırmak için tam özellikli bir üst düzey bilgisayara erişmenizi sağlar.


Birleşik Krallık ise üçüncü sırada;

CURVE, LONDRA

Banka ve kredi kartlarınızı Curve'e bağlamak, tüm hesaplarınızı modernize eder. Böylece hiçbir zaman banka değiştirmek zorunda kalmazsınız. Tüm kartlar temassız hale gelir; Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay ile çalışır.

RAPYD, LONDRA

Rapid API, işletmenizi 100'den fazla ülkede yerel olarak tercih edilen 900'den fazla ödeme yöntemine anında bağlamanın dünyanın en sevilen yollarını yapan ilk mobil finans ağıdır. Hızlı ve kolay bir küresel ödeme çözümü dağıtmak ve müşterilerinizin tercih ettikleri şekilde ödeme yapmasına izin vermektir.


İspanya, Avrupa'da dördüncü ülkedir;

BADI, BARCELONA

Badi, herkesin dünyanın herhangi bir yerinden oda yayınlamasına, bulmasına ve güvenli bir şekilde rezervasyon yapmasına olanak tanıyan yapay zeka destekli bir çevrimiçi oda kiralama platformudur. Tedarik kısıtlı bir pazarda sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır.

SPOTAHOME, MADRID

Spotahome, dünya çapında gayrimenkulde devrim yaratmayı amaçlayan yıkıcı bir model sunan İspanyol bir girişimdir. Pazar yeri, kiracıların ve mülk sahiplerinin zamandan ve paradan tasarruf etmelerini sağlayan, ziyaret gerektirmeyen bir çevrimiçi rezervasyon platformu aracılığıyla 30 günden fazla konut kiralamak için en eksiksiz daire, oda, stüdyo ve öğrenci yurtları listelerini sunar.


Sonuncu ama bir o kadar önemli; ilk 5 listesindeki beşinci ülke ise Hollanda’dır;

‍MESSAGEBIRD, AMSTERDAM

MessageBird, küresel bir ölçek için oluşturulmuş çok kanallı bir iletişim platformudur. Bulut tabanlı bir iletişim platformu olan MessageBird, müşteri iletişiminin aşırı karmaşık alanını modernleştirmeyi ve basitleştirmeyi amaçlar.

PICNIC, AMSTERDAM

Picnic, kullanıcılarının cep telefonları aracılığıyla market ürünlerini bulmalarını ve sipariş etmelerini sağlayan bir uygulama sunan saf bir çevrimiçi bir market uygulamasıdır. Piknik, yalnızca Hollanda'da teslimat hizmetleri sunmaktadır.