Evcil Hayvanlar İçin Sağlık Takibin Kolaylaştıran 7 Akıllı Evcil Hayvan Teknolojisi

Sağlık sektörü dijital çağda ilerlemeye devam ederken, aynı dönüşümün evcil hayvan sağlığı endüstrisinde de gerçekleşmesi doğaldır. Akıllı sağlık takip platformlarından giyilebilir cihazlara kadar, sahipleri artık evcil hayvanlarının sağlığının neredeyse her yönünü takip edebiliyor. Akıllı evcil hayvan teknolojisi, evcil hayvanlara daha iyi bakım sağlayabilmemiz için görünmezi görünür hale getirmeye yardımcı olur. Evcil hayvanlar hakkında bilgi edinmek için teknolojiyi kullanarak, sağlık değişikliklerini tespit edebilir, evcil hayvanların zaman içindeki sağlığını takip edebilir ve beslenme ile sağlık arasındaki ilişki anlayışımızı derinleştirebilecek beslenmenin etkilerini görebiliriz.

Birçoğumuz yıllardır var olan akıllı saat giyilebilir cihazlara aşinayız. Bu cihazlar, aktivitemiz, uykumuz ve kalp atış hızımız dahil olmak üzere kendi sağlık verilerimizi izlemek ve takip etmek için kullanılabilir. Son yıllarda, benzer teknoloji evcil hayvanlarda kullanılmak üzere uyarlanmıştır. Evcil hayvanımızın hareketlerini, aktivitelerini, uykularını ve uyku kalitelerini takip etmek için giyilebilir cihazlar kullanılmakta. Sağlık davranışlarını izleyerek, dermatit gibi durumların belirtilerini ölçebilir ve kaşınma gibi davranışların yemeğe tepki olarak nasıl değiştiğini görebiliriz.

Akıllı evcil hayvan teknolojisini kullanarak evcil hayvanların kaşıma veya sallama gibi davranışlarını ölçmek cilt koşullarını tanımamıza yardımcı olabilir. Böylece sahipleri diyet değişiklikleriyle erken müdahale edebilir. Akıllı teknolojiler, evcil hayvan ebeveyni evde olmadığında bile 7/24 veri sağlayabilir ve hatta veterinerler için evcil hayvanın sağlığına ilişkin daha eksiksiz bir resim çizebilir.

Birçok şirket bu endüstrinin yeteneklerini geliştirmek için yorulmadan çalışıyor. İşte son teknoloji akıllı evcil hayvan teknolojisi geliştiren 7 evcil hayvan teknolojisi girişimi.

Pet Wireless 

Pet Wireless, evcil hayvan sahipleri ve veterinerler için Tailio adlı bir sağlık izleme platformu geliştiren bir IoT girişimidir. Tailio, evcil hayvanların daha uzun, daha sağlıklı yaşamlar yaşamasına yardımcı olur, veterinerlerin daha iyi hasta bakımı sağlamasına ve geliri artırmasına yardımcı olur ve evcil hayvan sahiplerinin içini rahatlatır. Tailio, giyilemeyen evcil hayvan dostu bağlantılı algılama cihazlarından, bulut tabanlı veri analitiğinden ve bir mobil uygulamadan oluşur.

Dinbeat

Dinbeat, giyilebilir bir cihaz sağlama konusunda uzmanlaşmış bir tıbbi cihaz imalat şirketidir. Cihaz, uzak bir kablosuz monitörden bir evcil hayvanın en önemli yaşamsal belirtilerini takip eder ve bir yazılım uygulama platformu aracılığıyla bulut yazılımına ve anlık bildirimlere yönelik verir.

PitPat

PitPat, Birleşik Krallık'ın en tanınmış köpek sağlık markasıdır ve en yüksek puan alan ve en çok satan köpek aktivite monitörü, uygulama tabanlı egzersiz ve ağırlık yönetimi sunar. Merkezi Cambridge'de bulunan çok disiplinli veteriner, teknoloji uzmanı ve köpek sever ekibi, ülkenin köpeklerini zinde ve sağlıklı hale getirme görevinde. Hizmetlerini köpek sahiplerine doğrudan ve önde gelen evcil hayvan sigortacıları, gıda markaları ve diğerleri ile ortaklıklar yoluyla sunuyorlar.

Obe Digital Pet Health and Wellness

Obe'nin dijital sağlık platformu, veterinerlerin ve evcil hayvan ebeveynlerinin köpeklerini ve kedilerini daha uzun süre daha sağlıklı ve mutlu tutmalarını kolaylaştırıyor. Gerçek zamanlı, doğru tüketim verileri, daha iyi sağlık ve beslenme kararlarının önleyici bakıma ve olası sorunların erken teşhisine, sorunlar akut hale gelmeden çok önce yardımcı olmasını sağlar.

Mella Pet Care

Mella Pet Care, akıllı telefon özellikli, yapay zeka destekli, rektal olmayan bir termometre ile başlayarak, evcil hayvan sağlığını daha iyi anlamak ve takip etmek için veterinerler ve evcil hayvan ebeveynleri için erişilebilir teknoloji ve teşhis ürünleri geliştirir. Bir mobil ve akıllı saat uygulamasıyla eşleşen, 10 saniyeden kısa bir sürede sıcaklık ölçümüne izin veren bir akıllı termometre geliştirdiler. Ek olarak, bu, pazarın %90'ını temsil eden Covetrus dahil olmak üzere hasta yönetim sistemleriyle (PMS) eşleşir, böylece veterinerin muayene sırasında sıcaklığı düşünmesi veya yazması gerekmez.

Scollar

Scollar, kedilerden sığırlara kadar her tür hayvan için hayvan bakımının her yönünü yönetmek için donatılmış eksiksiz bir açık platformdur. Üç sıkı entegre teknolojiden oluşur: modüler bir akıllı yaka, bir mobil uygulama ve bir veri bulut hizmeti. Scollar, sayısız hayvan bakımı gereksiniminin tek bir cihaz üzerinden yönetilmesini sağlayarak hayvan yönetiminin geleceğini yeniden şekillendiriyor. Scollar veri bulutunda toplanan veri yığınları, bir hayvanın sağlığının eksiksiz ve taşınabilir bir resmini sunan algoritma geliştirme için bir katalizör olacak gibi duruyor.

PlayDate

PlayDate, köpekleri ve kedileri hayatları boyunca mutlu ve sağlıklı tutmak için video tabanlı bir evcil hayvan izleme sistemi oluşturuyor. Evcil hayvan sahiplerinin mobil cihazlarını kullanarak kontrol edebilecekleri, evcil hayvanlarıyla uzaktan oynamalarına olanak tanıyan, robotik, kamera özellikli bir akıllı top geliştirdiler. Akıllı topa eşlik etmek için evcil hayvan sağlığı ve davranışı hakkında veri toplayan yazılım hizmetleri de geliştiriyorlar. Bu top sayesinde erken sağlık tespiti, otomatik eğitim ve egzersiz gibi evcil hayvan bakım alanında çok ihtiyaç duyulan sorunlar çözülecek gibi görünüyor.