InvenDO Up Ekosistem Buluşması Nasıl Geçti?

2 Şubat’ta InvenDO Up Programı’nın Ekosistem Buluşması gerçekleşti. Doğuş Grubu ve Hackquarters tarafından gerçekleştirilen InvenDO Up Programı, start-up'ların ürünlerini test etmeleri, Doğuş Grubu şirketleriyle birlikte çalışmaları ve 6 aydan kısa bir sürede işleri büyütmelerine yardımcı olacak fırsat ve ortamı yaratacaktır. Doğuş Grubu'nun inovasyon stratejisini ileriye taşımak için otomotiv, inşaat, enerji, gayrimenkul, teknoloji, konaklama & perakende ve medya gibi sektörlere çözüm sağlayabilecek erken aşamadaki girişimlere ulaşmak programın hedefleri arasında. Katılımcılar Doğuş Otomotiv, Doğuş Teknoloji, Doğuş Yeme-İçme ve Perakende ve Doğuş Yayın Grubu başta olmak üzere Doğuş Grubu’nun çeşitli şirketleri ile ortaklık yapma fırsatına sahip olacaklardır. Buluşmada Doğuş Grubu'nun inovasyon stratejisi hakkında daha fazla detay ve InvenDO Up hakkında bilgiler aktarıldı.
 

Buluşma Hackquarters'dan Kaan Akın ve Doğuş Grubu'ndan Çisem Paksoy'un açılış konuşmalarıyla başladı. Kaan Akın, kurumsal inovasyon kültürünü artırmak için şirketlerin inovasyon stratejisinin önemine vurgu yaptı. İnovasyon stratejisinin ve açık inovasyonun önemi, şirketleri yeni programlar düzenleme konusunda düşündürmektedir. 

 


Çisem Paksoy konuşmasında Doğuş Grubu'nun yenilikçi fikirlere ve dijital dönüşüme yaklaşımını anlattı. “Doğuş Grubu'nda ekip arkadaşlarımızın girişimcilik kaslarını geliştirmek için InvenDO Up Programını oluşturduk. Onlara eğitimler verdik ve şirketimizde yeni girişimleri destekledik. Bazıları daha da ileri gidiyor. Uzun zamandır InvenDO Up Programı’nı düzenlemeyi düşünüyorduk” dedi. InvenDO Up'ta girişimler, PoC fırsatları ve küresel yatırımcı ağlarına erişim dahil olmak üzere birçok avantaj elde edecek.

 

Etkinlik Doğuş Teknoloji CEO'su Semih İncedayı'nın konuşmasıyla devam etti. Doğuş Grubu'nun ne kadar girişimci bir şirket olduğunu vurgulayan İncedayı, Doğuş Grubu'nun inovasyon stratejisi ile Doğuş Grubu şirketleri arasında açık inovasyon uygulamalarını hayata geçirdiklerinden bahsetti. “Dünyadaki en son teknolojik gelişmeleri izliyoruz ve dünyanın yeni gereksinimlerine uyum sağlamak için bunları şirketlerimizde nasıl uygulayabileceğimizi dört gözle bekliyoruz. Örneğin paydaşlarımız için ekstra değer yaratmak için NFT'ler ve blockchain gibi yeni teknolojiler üzerinde çalışan küçük ekiplerimiz var."


Semih İncedayı'nın konuşmasının ardından Doğuş Otomotiv'den Aytek Olçay ile Mehmet Fatih Türker arasındaki panel gerçekleşti. Aytek Olcay ve Mehmet Fatih Türker, D-ONE'ın hikayesini anlattı. D-ONE, Doğuş Grubu'nun inovasyon stratejisinden kaynaklanan iyi bir inisiyatif örneği. Doğuş Oto'nun uzmanlığıyla D-ONE, araç filoları için uçtan uca bir akıllı yönetim sistemidir. “Otomotiv sektörü, dünyanın en çok bozulan sektörlerinden biri. Dijital dönüşümden önce araçlar sadece donanımdı. Şimdi, bunlar birbirine bağlı dijital makineler. Doğuş Oto'da otomotiv sektöründe dijital dönüşümü benimsemek için yeni sistemler geliştiriyoruz.” diyerek Aytek Olçay konunun altını çizdi.


Buluşma daha sonra Doğuş Yayın Grubu'ndan Can Birsay'ın “Doğuş Grubu'nun Dijital Vizyonu” oturumu ile devam etti. Doğuş Grubu'nun inovasyon stratejisiyle Doğuş Yayın Grubu’nun müşterilerine yeni değer yaratmak amacıyla Puhu.tv'yi hayata geçirdiğinden bahseden Can Birsay, dijital vizyonlarının Puhu.tv'deki yansımasını anlattı. “Veri analiz süreçlerimizi yüksek bir titizlikle yürütüyoruz. Müşterilerin verileri için anonimleştirme teknikleri kullanıyoruz. Aynı zamanda herhangi bir müşteriye en alakalı içeriği sağlamaya çalışıyoruz.”


Buluşma soru-cevap bölümüyle sona erdi. Bu oturumda Çisem, “Her alandaki startup için başvuruya açığız; programımızla ilgili girişimleriniz varsa başvurmaktan çekinmeyin.”


Başvurular 12 Şubat'a kadar devam ediyor.


Şimdi başvurmanın tam zamanı!