Startup Ekosisteminde Kadınlar

Kadın girişimcilerin lider olduğu kaç tane uluslararası unicorn var biliyor musunuz?

Büyük uluslararası VC'lerin portföylerinde kadın girişimcilerin kurucusu olduğu startupların ağırlığı ne kadar? Kadınların liderliğindeki girişimlerin B veya C serisi fonları ne sıklıkla artırdığını görüyorsunuz? Dünyada her gün gördüğümüz toplumsal cinsiyet eşitliği kampanyalarına rağmen yukarıdaki soruların cevapları sizi çok şaşırtacak!

Babson College ve Smith College tarafından hazırlanan The Global Entrepreneurship Monitor (GEM) 2018-2019 Kadın Raporu dünya çapında kadınların başlattığı girişimlerin sayısının erkeklerin başlattıklarından daha az olduğunu ortaya koyuyor.

Babson College raporuna göre yönetim ekibinde bir kadının bulunduğu şirketlere yapılan erken aşamadaki yatırım miktarı son 15 yılda yüzde 5'ten yüzde 15'e, yani üç katına çıkmıştır. Bu pozitif eğilime rağmen, risk sermayesi tarafından finanse edilen şirketlerin yüzde 85'inin yönetim ekibinde kadın yoktur. Daha da önemlisi, risk sermayesi fonlu şirketlerin sadece yüzde 2,7'sinde kadın CEO vardır.

Babson Başkanı Kerry Healey, "İlerleme kaydedilmiş olsa da, risk sermayesi kapitalistleri, kadın girişimcileri aramayarak ve finansmana daha açık olmayarak masada çok şey bırakıyor." demiştir.

Yıllar önce Türkiye ve MENA'da startup ekosisteminde çalışmaya başladığımdan beri birçok aşamada yüzlerce startup ile tanıştım ve bunların büyük bir kısmı kadın girişimcili startupttı ve tanıştığım kadın girişimcili startupların çoğunun her şeye sahip olduğunu şüphesiz söyleyebilirim (İş perspektifi açısından). Başarılı girişimler olmak ve büyümeyi, genişlemeyi ve iyi rakamlarla finanse edilmeyi hak etmek gerekir.

Tamam, şimdi okuyucuların çoğu, hey Ahmed artık feministsin diyecek :). Aslında inançlarımın bu blogla hiçbir ilgisi yok.

Girişim ekosistemindeki kadınların güçlü olduğuna ve gerekli liderlik özelliklerine sahip olduklarına inanıyorum. Şahsen ben de tüm Türkiye startup ekosisteminde büyük etkisi olan Hackquarters'ın COO'su ve uluslararası hızlandırıcı olan sevgili arkadaşım Sabina Babayeva gibi ekosistemdeki bazı kadın liderlerle çalışma şansına sahip oldum, ayrıca şu anda büyüme danışmanı olarak çalışıyorum. 2 muhteşem Türk kadının liderliğinde harika bir Türk girişimi ile ve yine orada olmak için gereken her şeye sahip olduklarını görüyorum- tanıştığım kadın liderliğindeki çoğu girişim gibi.

"Rakamlara bakacak ve kadın girişimcileri finanse edecek kadar akıllı risk sermayedarları için kullanılmayan muazzam bir yatırım fırsatı var." - Candida G. Fırça

Yani, Büyük soru "Ne eksik?!

Geçen hafta Silikon Vadisi'nden bir yatırımcıyla görüştüm ve kendisine şu soruyu doğrudan sordum: Aynı aşamada 2 benzer girişim varsa ve neredeyse aynı düşüncelere sahipseniz ancak bunlardan biri erkekler, diğeri tarafından yönetiliyorsa… Kadınları… Kadınları ve eşitlik programlarını desteklemek için program yapıyoruz gibi  diyerek sorudan kaçmaya çalıştı.

Ona sordum, arkadaşım lütfen bana doğrudan bir cevap ver… ve tamam dedi, erkeklerin girişimini desteklerim!


Yani, eğer bir kadın girişimciyseniz, bu sizin için:

Ayrımcılık ve eşitsizlik hakkında çok şey konuşabiliriz ama bu blogu bir sosyal aktivist olarak yazmıyorum, arkadaşlarıma neyin eksik olduğunu ve bu gevezeliği nasıl ele alabileceğinizi anlatmaya çalışıyorum.

Herhangi bir işi finanse etmenin ve büyütmenin önündeki en büyük engel sermayeye erişimdir. Kadınların erkeklerden daha iyi geri ödeme kayıtlarına sahip olma eğiliminde olduklarına dair kanıtlara rağmen bu konuda daha büyük engellerle karşılaşıyorlar.

Deloitte'a göre bu eşitsizlikler, özel sermayenin çalışma şekli, finansal kurumların çalışma şekli ve kadınların kendi davranışları dahil olmak üzere faktörlerin karmaşık etkileşiminin bir sonucudur. Örneğin özel sermaye finansmanı, aracıların kapsamlı bir şekilde kullanılmasını gerektirir. Kadınlar, ilgili yatırımcı ağlarında güçlü bir şekilde yerleşik olma eğilimindedir.

Özel sermaye dünyasına maruz kalmayan kadınlar, projelerini erkeklerden farklı şekilde yapılandırmayı tercih ederler ve bu da sermaye çekme yeteneklerini etkileyebilir. Erkekler ve kadınlar ayrıca fonlar için “satış” konusunda farklı tarzlara sahiptir. Kadınlar genellikle yeterince büyük meblağlar talep edecek ve şartlar üzerinde iyi pazarlık edecek bilgi ve güvenden yoksundur.

Finansman çekmek bu nedenle kısmen ilişkiler ve güven ile ilgilidir. Kadınların bu güven çemberine girmeleri için kadın ve erkek tüm katılımcılardan zihniyet ve davranış değişikliği gerekir. Kadınların daha büyük düşünmesi, daha fazlasını istemesi ve uygun ağ ilişkileri araması gerekiyor.

Inc.'e göre, girişimci başarı için güçlü bir destek ağı şarttır, bu nedenle kadın kurucuların %48'inin mevcut danışman ve mentor eksikliğinin profesyonel büyümelerini sınırladığını bildirmesi şaşırtıcı değildir.

Hanson, "Üst düzey iş dünyasının çoğunluğu hâlâ erkeklerin egemenliğindeyken, kendi yolunuzu aydınlatmak ve daha seçkin iş ağlarından bazılarına girişleri ve bağlantıları kolaylaştırmak zor olabilir." demiştir. "Günümüzde çoğu iş, 'ne bildiğin değil, kimi tanıdığındır' felsefesiyle hala doğru olduğu için, bu nihai başarınızda büyük bir faktör olabilir.

Bazı finansman kaynakları, kadınlara ait işletmeleri finanse etmek için “kadın tahvilleri” veya kadın girişimciler için vakıf desteği gibi cinsiyet hedefli ürünlere yönelik tekliflerini değiştiriyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelere mentorluk ve öz sermaye temelli finansman gibi erken aşama geliştirme hizmetleri sağlayan programlar olan iş hızlandırıcıları da büyümenin katalizörleri olabilir.

Sonuç olarak; Kendinizi küçümsemeyin, daha büyük düşünün, daha fazlasını isteyin ve daha büyük resmi görmenize yardımcı olmak için çevrenizde doğru bir mentor ve danışman ağı oluşturun ve eminim bunu başaracaksınız.