Startup'lar İçin Exit’in Önemi

Başlangıç ​​projenize başladığınızda ve hedef pazarda ilk başarıyı kanıtladığınızda büyüme ve genişleme hakkında düşünmeye başlarsınız, bu da sizi büyüme ve genişleme yollarını kısaltmak için yatırım (fon toplama) hakkında düşünmeye yönlendirir.

Potansiyel yatırımcıları girişiminize yatırım yapmaya ikna etmenin uzun ve genellikle karmaşık süreci burada başlar.

Ve burada büyük soru ortaya çıkıyor: Bu zor zamanlarda yatırımcıları çekmenin ve onları bu özel projeye yatırım yapmaya hemen ikna etmenin en iyi yolları nelerdir?

Peki, Çıkış Stratejisi bu yollardan biridir;

Bir startup olarak yatırımın uzun vadeli bir süreç olduğunu, iyi ve gerçekçi bir çıkış stratejisine sahip olmanın herhangi bir yatırım için bir gereklilik olduğunu anlamamız gerekir. Yatırımcılar ilk yatırımlarını, ilgili kazançlarını ne zaman ve nasıl geri çekebilecekleri konusunda (mümkün olan en iyi oran olarak) net olmalıdır.

Bu nedenle hem sizin hem de yatırımcılarınızın bunu kişisel beklentilerle karşılaştırabilmeleri için zaman çizelgesi hakkında bir fikre sahip olmak çok önemlidir.

Yatırımcıların bakış açısından, startupın geçmişini değerlendirmek yatırım ufkunun ne kadar uzun olacağını tahmin etmeyi kolaylaştırabilir. Bir şirketin potansiyelini değerlendirmenin en gerçekçi yolu, burn rate’dir (şimdi ve öngörülen mali planda her ay ne kadar para harcandığının oranı).

"Bazı yatırımcılar bir getiri elde etmek için on yıl beklemek konusunda rahat olabilirken bazıları paralarını beş yıl içinde geri almak isteyebilirler."

Yatırımcılar İçin Cazip Çıkış Yol Haritası

Yatırımcıyla müzakere masasına oturduğunuzda pozisyonunuzu güçlendirecek, şirketinizin değerini yükseltecek ve anlaşmayı mümkün olan en iyi şartlarda kapatmanıza yardımcı olacak güçlü belgelere ihtiyacınız vardır.

Yatırımcılar için en belirgin güçlü yönlerden biri startup için çıkışın yol haritasıdır.

Her startupın, başlangıç ​​projelerinin temel özelliklerinden birinin, devralınmak için değil, satın alınmak veya satılmak için hayata geçirilmiş olmaları olduğunu bilmesi gerekir. Bu tam olarak yatırımcılar için çekici bir çıkış yol haritasının temelindedir.

Çıkış Yol Haritası nasıl çizilir?

Projenin büyüme aşamasında yapmayı düşünmeniz gereken ilk şey, startupın tüm özkaynaklarını 6-8 yıl sonra alabilecek stratejik yatırımcıların bir listesini yapmaktır. (Bu süre başarılı girişimlerin satılması için yaklaşık ortalama zaman aralığıdır.)

Örneğin, bir fintech girişimiyseniz en büyük uluslararası bankaları veya uluslararası finansal danışmanlık firmalarını listeleyebilirsiniz.

Bir health tech startupıysanız en büyük uluslararası ilaç şirketlerini düşünebilirsiniz… ve benzeri.


Ayrıca her startup sektörü, ilgilendikleri sektörle ilgili başarılı projeleri hedefleyen aktif ve etkili uluslararası yatırımcılara sahiptir. Onları çıkış listenizin en başına koymanız gerekmektedir.

Bu kritik listeyi oluşturduktan sonra üst düzey seçim kriterlerini araştırmanız ve tanımlamanız gerekmektedir.

Diyelim ki startupınızı yedi yıl sonra bu stratejik yatırımcılardan birine 100 milyon Dolar ile satmayı ve çıkmayı planlıyorsunuz, bu nedenle seçim kriterlerini göz önünde bulundurarak bu sayıyı haklı çıkarabilecek KPI'ları bu yıllardan sonra tanımlamanız gerekiyor. KPI'lar, müşteri sayısı, gelir ve FAVÖK marjı, farklı pazarlardaki mevcudiyet ve ortaklık sayısı vb.

Ardından mevcut proje durumunu değerlendirmek için bu KPI'ları geriye alıyoruz ve bizi o noktaya getirmek için uygun yol haritasını çiziyoruz.

"Bu şekilde, projenin farklı aşamalarında herhangi bir potansiyel yatırımcıyla müzakere etmeyi ve ikna etmeyi kendiniz için kolaylaştırabilirsiniz."

Son olarak, çıkış stratejisi her zaman yeni kurulan şirketin başarısıyla bağlantılı mıdır?

Açıkçası hayır, değildir. Getirilmeyen bir yatırımdan çıkmak veya kârsız bir işi kapatmak için bir çıkış stratejisi uygulanabilir. Bu durumda çıkış stratejisinin amacı kayıpları sınırlamaktır.

Çıkış gerçekleştirmenin diğer bir nedeni, COVID-19 gibi felaket bir olay veya piyasadaki yasal sorunlar vb. nedeniyle piyasa koşullarındaki önemli bir değişikliktir.

Bu nedenle, rahat olduğunuz bir noktadan çıkabileceğinizden emin olmak için dikkatli olmanız ve çıkış stratejinizi planlamanız gerekir.